מוהל או רופא?


אחת השאלות שיוצא לי להפגש איתה הרבה היא מה עדיף לברית מילה של בנינו מוהל או רופא?  התשובה שלי היא פשוטה ונחרצת פשוט שעדיף מוהל! כמובן רק מקצועי עם ניסיון! במאמר זה אסביר למה:
להורים לפעמים נראה פשוט שעדיף רופא בגלל שהם חושבים שאם יש לו תואר רופא אז ממילא בוודאי הוא גם יעשה ברית מילה טוב, וכאן נמצאת הטעות, תואר רופא זה תואר כללי ולאו דווקא קשור למקצועיות הברית, אם נפרק ונברר על מה הוא נקרא רופא נגלה שברוב המקרים זה בכלל לא קשור לברית מילה, לדוגמא אתם רואים פרסום על רופא שעורך בריתות, זה נשמע טוב ומשכנע אבל אם תבררו תגלו שהוא בכלל רופא עיניים ואין קשר בין מומחיותו לעיניים לבין עריכת ברית שזה מקצוע בפני עצמו, אותו הדבר אם תראו פרסום על פרופסור לפיזיקה שעורך ניתוחים להסרת משקפיים, בוודאי שזה לא יספק אתכם, כי אין קשר בין התואר פרופסור לבין הניתוחים שהוא עורך להסרת משקפיים.

אותו הדבר גם בברית מילה, זה מקצוע בפני עצמו ולא קשור לתואר רופא, כשיש בעיה בלב הולכים לקרדיולוג וכשיש בעיה במח הולכים לנוירולוג, ולמרות ששניהם מומחים גדולים, אף אחד לא יתיימר להבין במקצוע של חברו, אותו הדבר גם בברית מילה, כשרוצים לערוך ברית צריך מוהל! ואם תשאלו אבל לרופא יש ידע רפואי וידע בזיהומים ומניעתם וכו' ולכן יש לו יתרון על המוהל?

אז אחדש לכם חידוש למוהל מקצועי ומשקיע יש ידע לא פחות, בשביל שמוהל יקבל רשיון ממשרד הבריאות, הוא צריך ללמוד ולהיבחן על נושאים רפואיים שקשורים אפילו באופן עקיף לברית מילה כמו אנטומיה/מערכת הדם/מערכת נשימה/תהליך הקרישה/ידע בסיסי במחלות תינוקות\ידע בזיהומים ומניעתם/תהליך ריפוי הפצע/עזרה ראשונה ועוד הרבה דברים, וזה חוץ מהידע הפרקטי של הברית עצמה, שזה בעצם המגרש הפרטי של המוהל, מוהל מקצועי כל הזמן נמצא סביב ברית מילה, הוא מתעסק בזה כל הזמן, לכן גם תהליך הברית אצל מוהל מקצועי הוא סיפור של כמה שניות לעומת רופא ששם התהליך יותר ארוך, כי עם כל הכבוד הרופא מתעסק כל יום לדוגמא בניתוחי עיניים, אבל ברית עושה אולי פעם בשבועיים.

היום מוהל זה לא כמו פעם, מוהל מקפיד מאד על כללי הרפואה הקפדניים ביותר, כלים מעוקרים חיטוי וחומרי ריפוי מתקדמים, יצא לי להפגש עם הרבה רופאים מכל הסוגים שהזמינו אותי למול את בנם היקר, בגלל שהם מבינים ואומרים שברית מילה זה המגרש והמקצועיות של המוהל, עוד נקודה חשובה היא שלמוהל יש גם את המימד הרוחני והרגשי של הברית מילה, הוא לא עושה סתם ניתוח והולך לו, הוא בא עם הלב עם הרגש ונותן את כל כולו למצווה, זה משנה את כל המימד של הברית מסתם ניתוח, לפעולה מרגשת המשתפת את ההורים וכל המשפחה, ומשאירה טעם טוב למשך הרבה שנים, אני כמוהל משקיע נותן את כל כולי לאוצר שלכם חשוב לי שהתהליך יהיה רגוע לכם ולתינוק, לא תאמינו כמה זריז זה קורה שאפילו המתוק לא יספיק לבכות.

"כי האוצר שלכם יקר גם לי"